Csak egy kis nátha?!
Gyakran csak legyintünk, hiszen ez csak nátha. Holott ez az ártalmatlannak hitt betegség számtalan komolyabb probléma alapja és kiinduló pontja. Egy kis odafigyeléssel sok szövődményt megelőzhetünk kisunokánknál, ne hanyagoljuk hát el!
Szerző: Dr. Somló Pál | 2014-08-04.
A rendelőben előforduló betegek legnagyobb része náthás. A szülők vagy nagyszülők általában akkor jelentkeznek, amikor köhögés, vagy egyéb komplikációt észlelnek, (Pl.: fülfájás, hányás, hígabb székletek, stb.) egyébként azt mondják, hogy kicsit náthás.
Hétfejű sárkány
Miriszlai professzor nyomán a náthát a hétfejű sárkány betegségnek nevezhetjük, mert mindennek az alapját ez képezi. Ebből alakul ki az orrmandula túltengése, a fülkürt működésének zavara, a középfülgyulladás. Ha lefelé terjed, akkor gégegyulladás, légcsőhurut, végül tüdőgyulladás. De nagyon sokszor az asztmás tünetek hátterében is ez található.
Amint a fenti felsorolásból jól látható a „csak egy kis nátha” sokfelé vezethet, sok problémát okozhat, tehát feltétlenül komolyan kell venni.
Nem csak az orrfolyás jelenti a náthát. Sokszor – főként kis csecsemők esetében – a köhögés, főként fekvő helyzetben, a nátha indulását jelzi. Az orr eldugulása, légzési nehézségek, szájlégzés – kis csecsemőknél szopási nehézség – szintén a nátha, az orrnyálkahártya duzzanata mellett szólnak.
A nátha gyógyítása
A kezelés egy nehezebb kérdés. Az egyetemi „alap” tankönyv a nátha, megfázás kezelését úgy kezdi, hogy: „célzott terápia nincs, ismertek a népi gyógymódok…” Nos, még manapság is ez képezi alapját a kezelésnek.
Elsősorban a testhőmérséklet mesterséges emelése, azaz az izzasztás. (Persze nem a csecsemőre gondolok!) A másik sarkalatos kérdés a gőzölés. Nagyszüleink még tudták, hogy a megfázás legjobb gyógyszere az inhalálás. Sajnos sokan döbbenten néznek rám, hogy az mi? Ha lányaink, menyeink bennünket idősebb családtagokat kérdeznének meg, akkor megtudnák, hogy régen, amikor meg volt fázva a beteg, akkor ágyba dugták sok paplan közé, kamillával meggőzölték, és így jól kiizzasztották. Így gyorsan meggyógyultak a betegek.
Az orrszívás segít a szövődmények megelőzésében!
Ma sem sokat változott ez a helyzet, csak annyiban, hogy megtanultuk az orrszívást. De ez jelentős változást hozott. Segített megelőzni sok szövődményt, elsősorban a középfülgyulladást. Bár sokan úgy vélik, hogy ez nem olyan fontos. Gondoljuk csak végig, hogy mi történne akkor, ha náthásan nem fújnánk ki az orrunkat! Mert a kicsi ezt nem tudja. Igazán 6 éves korig nem megfelelő effektivitással fújja az orrát.
Több éves tapasztalatunk, gyakorlatunk azt mondja, hogy a felnőttek sem tudnak rendesen orrot fújni. (Igen sok felnőtt jelentkezik rendelésünkön krónikus arcüreggyulladásos panaszokkal.) Ennek jelei sok mindenben megnyilvánulnak. Elsősorban beszédértés romlásában, majd különböző, igen változatos szövődményekben.
Gyermekeknél első jel lehet a gyakori visszakérdezés, „szelektív nagyothallás”, magatartásváltozás, tanulmányi eredmények romlása, stb. Ezt megfelelő odafigyeléssel, alapos elemzéssel és konzekvensen végigvitt, speciális, de egyszerű kezeléssel meg lehet oldani.
Összefoglalva:
1. Figyeljünk nagyon a náthára, ne legyintsünk rá!
2. Azonnal szívjuk az unoka orrát! Az orrszívás helyes technikáját sajátítsuk el szakembertől!
3. Inhaláljunk!
4. Nehezen gyógyuló esetekben forduljunk speciális szakemberhez, mert az egyszerű nátha nem gyógyszerrel gyógyítható betegség!
Feliratkozás hírlevélre
Érdekesnek találtad ezt a cikket? Ha nem szeretnél lemaradni hasonló cikkeinkről, iratkozz fel hírlevelünkre.