Szobatisztaság – pisilés, kakilás
A mi időnkben, még kézzel mostuk a pelenkát, sokszor itt is-ott is kifolyt,mégis sokkal könnyebben ment ez a dolog! Igen ám, de nem a régmúltat kell visszasírni, hanem a jelenlegi problémákkal kell megbirkózni. Cikkünkben a szobatisztaság kérdését járjuk körül, és adunk hasznos tanácsokat a pelusról való leszoktatáshoz.
Szerző: Nagyszülők Lapja | 2014-08-21.
Magyarországon mindenki inkább siettetni akarja a szobatisztává válást. Pedig túl korán elkezdeni, nincs igazán értelme. Egy gyerek sem lett attól korábban szobatiszta, hogy egy-két évesen programszerűen, naponta többször ült a bilin.
PISILÉS
Honnan tudjuk, hogy gyermekünk megérett a szobatisztaságra?
A szobatisztaság az idegrendszer fejlettségének függvénye, ez a záróizmok tudatos működtetését jelenti.
Ezt abból láthatjuk, ha az unoka azt játssza a kádban fürdés közben, hogy pisil, majd megállítja, megint pisil, megint megállítja (ez kislányoknál nehezebben vehető észre, de ők általában jelzik).
A szobatisztaságra való érettség jele az is, ha a délutáni alváskor száraz marad a pelus.
Ha mindezek megvannak, elkezdhetjük a szoktatást.
Hogyan kezdjük meg a szobatisztaságra szoktatást?
Fontos, hogy először a pisiléssel kell kezdeni, a kakilás más kérdés, erről a cikk 2. felében lesz szó.
Bilire vagy WC-re szoktassuk?
Kérdezzük meg az unokát, mert néhány gyereknek a bili a jó – ami kicsi, mint ő -, viszont más gyerekek WC-re szeretnének ülni, mint a nagyok.
Fiúknál szokott felmerülni a kérdés, hogy ülve vagy állva? Úgy gondolom, hogy ez az apa kompetenciája. Engem egyik sem zavar, de néhány férfinek ez presztízskérdés.
Javasolt a bilit a fürdőszobában/WC-ben tartani, hogy a gyereket majdan könnyebben át tudjuk szoktatni a WC-re. Nem kell fél órákig ott ültetni Ha nem megy, majd máskor.
Mikor? Reggel, délben, vagy fürdés előtt?
Nos, ahogy az élet, napirend hozza.
A szobatisztaság kialakulása tanulás eredménye
A gyereknek a szobatisztaság nem fontos. Ő azt látja, hogy nekünk ez mekkora örömet okoz, és ez segíti őt abban, hogy minél előbb szobatiszta legyen. (A bölcsiseknek a csoportszellem miatt néha könnyebben és gyorsabban megy.)
A szobatisztaság kialakulása fokozatos tanulás.
1. lépcső – utólag szól, hogy pisilt
Ha megértette, mit szeretnénk, előbb-utóbb jelzi, hogy „pisi”. Először ezt pisilés után mondja, de ez természetes. Ne szidjuk meg, hogy miért nem szólt korábban. Fokozatosan az is meglesz. Persze jelezzük, hogy egy kicsit korábban szóljon, de ez sem kötelező, a legfontosabb a dicséret.
2. lépcső – pisilés közben szól
A következő lépcső, amikor pisilés közben szól. Igen, ez az az időszak, amikor a WC-ig vezető úton ne hagyjuk ott a méregdrága perzsa szőnyeget, mert valószínű, hogy pisis lesz! Azt hiszem, egy-két hónapot kibírunk szőnyeg nélkül is.( Ezért szokták javasolni a nyári időszakot, és a kertet.)
3. lépcső - siker!
Az első két lépcsőt követően végre elérünk a WC-ig.
KAKILÁS
A kakilás egy kicsit bonyolultabb kérdés, bár nem idegrendszeri, hanem inkább érzelmi szempontból.
Nagyon sok gyerek elbújva, kizárólag pelenkába kakil.
Ne zavarjuk ilyenkor, ne akarjuk másra kényszeríteni! Ezek a gyerekek nehezen szakadnak el saját „terméküktől”. A székletüket a saját testük részének tekintik. (Itt, most szép analitikus elemzést írhatnék, de nem teszem.) Sokszor ezek a gyerekek csak akkor tudnak WC-be kakilni, ha hosszasan nézhetik saját terméküket, majd elköszönnek tőle, s odaadják azt a „kakimanóknak”. Soha nem szabad kinevetni őket ezért!
Fontos, ha az unoka több napig láthatóan visszatartja székletét, kérje meg az édesanyát, hogy forduljanak szakemberhez. Ez sokszor lelki terheltségre utal. (Nem összekeverendő a ritkán kakiló gyermekkel.)
Héjja Edit
gyógypedagógus, pszichopedagógus
(2 kisfiú édesanyja)
www.szuperszulo.hu
Feliratkozás hírlevélre
Érdekesnek találtad ezt a cikket? Ha nem szeretnél lemaradni hasonló cikkeinkről, iratkozz fel hírlevelünkre.