Unokám fejlődése

Betű: Kisebb | Alap | Nagyobb

Hogyan segíthetjük unokánk beszédfejlődését?

A beszédkészség és az önbizalom szorosan összefügg. Olyan játékokat gyűjtöttünk össze, melyek segítenek a beszédhez szükséges izmok tornáztatásában, fejlesztik a hallási figyelmet, valamint a szókincset. Ezeket a gyakorlatokat a nagymamák és a nagypapák is könnyen gyakorlohatják a kisunokával.

Szerző: Nagyszülők Lapja | 2014-08-17.

A beszédtanuláshoz sok időre és türelemre van szükség, mivel a beszéd nagyon összetett tevékenység. A beszédképzésben résztvevő szervek, illetve a szervek közötti kapcsolatban 100 különböző izom található, melyek beszéd közben az agy irányításával egyszerre működnek. Fontos szerv a fül, a kimondott szavakat érzékeli, az ingert továbbítja az agyba. A gyermek először mindig az érzékszerveivel tapasztalja meg azokat a dolgokat, amiket megtanul. Ha a beszéd létrehozásához szükséges izmok nem elég érősek, ha nem sikerül őket megfelelően koordinálni, vagy valamely szerv sérül, akkor beszéd- vagy hangképzési zavar keletkezik. A szervek fejlődését nem befolyásolhatjuk, de az izmokat, erősíthetjük, az érzékelést fejleszthetjük. Segíthetjük a szókincsfejlődést, a nyelvtani szabályok elsajátítását, a beszédértés javulását.

A gyermek már születése előtt észleli, megkülönbözteti a hangokat. Az első naptól, mint egy kis szivacs, úgy szívja magába a nyelvi ingereket és reagál rájuk. A hallásnak nagy jelentősége van, hiszen a helyes beszédnek és a megértésnek az alapfeltétele.

Fejlesztő játékok:
Olyan játékokat gyűjtöttem össze, melyek segítenek a beszédhez szükséges izmok tornáztatásában, fejlesztik a hallási figyelmet, valamint a szókincset.
Ezeket a gyakorlatokat a nagymamák és a nagypapák is könnyen gyakorlohatják a kisunokával.

Gyertyalobogtatás
A gyertyaláng elfújása könnyű, nem úgy, mint a láng lobogtatása. Próbáljuk ki, ki tudja tovább lobogtatni a lángot!

Ropi-evés
Egyszerűnek hangzik, kivéve, ha nem használhatjuk evés közben a kezünket.

Állathangok utánzása
Állatos mesekönyv nézegetése közben mi is utánozhatjuk a hangjukat.
Mit mond a csacsi? i-á, i-á Hogy megy a lovacska? csettintés
Mit mond a farkas? a-u, a-u Hogy visít a kismalac? u-i,u-i
Hogy kiabál az oroszlán? á-á Mit mond a bárány? bee-bee

Irányhallás
Az unoka csukott szemmel ül. Valamilyen hangot adó tárggyal körbejárunk, valahol megállunk és megszólaltatjuk a tárgyat. Az unokának meg kell mutatnia melyik irányból jön a hang. Ha eltalálta szerepet cserélünk.

Hangos Kinderes dobozkák
Kettesével töltsünk kisebb dobozkákba dolgokat. Pl. homokot, vizet, babszemeket, gemkapcsot, stb. Az ismert memóriajátékhoz hasonlóan itt is meg kell keresni a párokat.

Szógyűjtés főfogalmakhoz
Különböző főfogalmakhoz tartozó szavak gyűjtése. Egyet a nagyszülő mondjon, egyet az unoka.
Pl. Mondjunk állatokat! Mondjunk bútorokat! Mondjunk járműveket! stb.

Szógyűjtés kezdő szótaggal
Mire gondolok, ha azt mondom: ma-, má-, me-, mé-, mi-, mó-, mu-, mű-.
A többi mássalhangzóval végig lehet venni a sort.
Ha nem talál az unoka, mondjunk mi egyet segítségül


Jó tanácsok
Az öröm a tanulás alapvető feltétele. Élvezzük az együttjátszást! Váljunk mi gyermekké, ne várjuk az unokánktól, hogy felnőtt legyen!
Ne követeljünk túl sokat tőle! Előfordul, hogy a nagy elvárások miatt nem akar a gyermek beszélgetni.
Az unokának szüksége van a visszajelzésre. A pozitív visszajelzés biztonságot ad.
A rágás erősíti a szájizmokat! Ne vágjuk le a kenyér héját! A rágógumizás, a szűk szívószál használata edzi a szájizmokat.

Minden gyermek egyedi, fejlődési ritmusa más. Ha apróbb rendellenességet észlelünk, kérdéseink lennének unokánk beszédfejlődésével kapcsolatban, kérjük meg a lányunkat/menyünket, hogy keressenek fel egy logopédust. Minden óvodában dolgozik logopédus, fordulhatnak hozzá is bizalommal.

Oláh Andrea
logopédus



 




Feliratkozás hírlevélre

Érdekesnek találtad ezt a cikket? Ha nem szeretnél lemaradni hasonló cikkeinkről, iratkozz fel hírlevelünkre.

Email*
Név*

Kapcsolódó cikkek

  • Egészség
  • Utazás
  • Hivatalos
  • Unoka

©2016 Minden jog fenntartva - Nagyszülők Lapja



select t.PRCikk, t.TemakorKOD, t.BevezetoKep, t.TemakorKOD, t1.Megnevezes as Temakor, t.TartalomKOD, t.Cimke, t.Bevezeto, t.Megjelenes from tartalom t, temakorok t1 where t.TemakorKOD = t1.TemakorKOD /*and t1.ListaElem=1 and t1.Lathato=1*/ and t.Lathato=1 and t.KiemeltTol <= now() and t.KiemeltTol is not null and t.KiemeltTol not like '0000-00-00%' and (t.KiemeltIg is null or t.KiemeltIg= '0000-00-00 00:00:00' or t.KiemeltIg >= now()) and t.PRCikk = 1 order by t.PRCikk desc, t.Megjelenes desc